TopBanner

Witamy na oficjalnej stronie Eugeniusza Wróbla.

Strona składa się z dwóch części: informacyjnej (szare przyciski powyżej) i wspomnieniowej (niebieskie przyciski po lewej stronie). Zapraszamy do ich odwiedzania - strony są aktualizowane!

Z inicjatywy córki, Marii Wilgus, powstał film dokumentalny o Eugeniuszu Wróblu w reżyserii Adama Turuli pod tytułem "Służba całym życiem... Rzecz o Eugeniuszu Wróblu". Film posiada patronat Ministerstwa Infrastruktury. Producentem jest Fundacja Na Dobro Harcerstwa Górnośląskiego.

Film i premiera (11.12.2020r.): Kliknij tu
Jak powstawał film - wywiad: Kliknij tu

W 10. rocznicę powstania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej odsłonięta została tablica poświęcona Eugeniuszowi Wróblowi - inicjatorowi i współtwórcy ustawy o Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Artykuł: Kliknij tu

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej dr inż. Eugeniusza Wróbla odbyło się 17.02.2014r. na Politechnice Śląskiej w Gliwicach.

Film: Kliknij tu

Odsłonięcie kotwicy i tablicy pamięci druhów Eugeniusza Wróbla, Pawła Krawczyka i Bronisława Rducha odbyło się 16 października 2011r. w Harcerskim Ośrodku Wodnym w Wiśle Wielkiej koło Pszczyny ul. Dębowa 5. Inicjatorem spotkania była Fundacja na Dobro Harcerstwa Górnośląskiego.

Zdjęcia: Kliknij tu

Eugeniusz Wróbel

Harcmistrz, jachtowy kapitan żeglugi wielkiej, instruktor żeglarstwa, autor wielu inicjatyw dla młodzieży i harcerstwa. Doktor nauk technicznych, informatyk.

Twórca i Przewodniczący Centrum Kształcenia Kadr Lotnictwa Cywilnego na Politechnice Śląskiej.

W latach 1990-1995 Wicewojewoda Katowicki. Z jego inicjatywy powstało Górnośląskie Towarzystwo Lotnicze S.A. Doprowadził do uruchomienia i rozbudowy Międzynarodowego Portu Lotniczego „Katowice” w Pyrzowicach.

W latach 1998-2001 ekspert Sejmowej Komisji Transportu i Łączności oraz doradca kolejnych Ministrów Transportu i Gospodarki Morskiej. Członek Rad Nadzorczych PLL LOT SA, Stalexport SA, GTL SA.

W latach 2005-2007 Wiceminister Transportu. Doprowadził m.in. do powołania Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz rządowego dokumentu: Programu rozwoju sieci lotnisk i lotniczych urządzeń naziemnych.

Do ostatnich dni zaangażowany zawodowo i pełen pomysłów, odszedł na wieczną wachtę dnia 15.10.2010.

Ostatni wykład Eugeniusza Wróbla

We wrześniu 2011 wydawnictwo Helion opublikowało ostatnią książkę Eugeniusza Wróbla „Praktyczny kurs asemblera”.

Zobacz oficjalną stronę książki Kliknij tu

Jeśli chcesz obejrzeć ostatnie nagrania z udziałem Eugeniusza Wróbla kliknij tu.

By przeczytać niepublikowany dotąd wywiad z hm Eugeniuszem Wróblem dotyczący harcerstwa wodnego w trudnych, komunistycznych latach '70 i '80 kliknij tu.

Zapraszamy również na stronę Wikipedii poświęconą Eugeniuszowi Wróblowi.